איתך - באשר תלכי

Wherever You May Go

תמיכה בנשים ונערות פליטות באירופה ולמניעת ניצול ושעבוד של נשים

מיליוני נערות ונשים פליטים בורחות על נפשן באירופה, במסע מחריד אל עתיד לא ידוע. אלפי אנשים מנוצלים, נופלים טרף לסחיטה, אלימות, אונס וסחר בבני אדם.

המלחמה הנוראה גובה מחיר טראגי: הרוגים, פצועים ופליטים. אולם גם מציגה תופעה קשה – ניצול ברוטאלי בעת מצוקת נשים ונערות שנואשות להציל את משפחותיהן. בכדי לעצור את התופעה הקשה של ניצול ושעבוד נשים שלחנו צוותים טיפוליים מתחום הפסיכו טראומה ועבודה סוציאלית.

אלימות מינית היא תוצר לוואי מחריד של מלחמות ואסונות רחבי היקף. מעדויות עולה כי אחוז ניכר מנשים ונערות פליטים סובלות מהשלכות פיזיות, פסיכולוגיות וחברתיות ארוכות טווח של אלימות מינית במהלך בריחה מסכסוכים. הם סובלים עקירה מתמשכת, עוני, בדידות וחוסר אונים.

ניצול נשים שבורחות מאימת המלחמה היא תופעה טרגית ושוברת לב. נשים אלו ראויות לתמיכתנו הדחופה והמלאה ביותר.
חיוני שנעשה כל שביכולתנו כדי למנוע את הסבל הנורא של נשים: אמהות, ילדות ואפילו ילדים.

בתגובה למשבר זה, הקמנו במשותף את פרויקט "לאן שתלך" – לסיוע לנשים ונערות פליטים מאוקראינה. את הפרויקט מובילות נשים בחיים הציבוריים, לצד ארגוני נשים וזכויות אדם, ארגוני הצלה, חירום ופיתוח בינלאומי.

אנו מספקים הדרכה, תמיכה רגשית וטיפול בטראומה לנשים ונערות. כמו כן, אנו מקיימים פעילות להעלאת מודעות בקרב ארגוני סיוע נוספים הפועלים בתחום הנוגעת להגנה על פליטים מפני ניצול.

הפעילות בשטח, תחילה בתחנות מעבר במזרח פולין ובהדרגה באזורים נוספים, נעשית באמצעות מתנדבים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, אחיות ואנשי חינוך ועובדי נוער.

בנוסף, נעניק סיוע הומניטרי – מזון, שתייה, תרופות ומוצרי היגיינה, שמיכות ועוד – בהתאם לתנאים.

נפעל, גם בתקופה קשה ונורא זו לקידום ערכים של

אחווה, אחריות, סולידריות וכבוד האדם.

נעצור את המגיפה של נשים פליטות המושלכות לזנות, נאנסות ומשועבדות.

בשם המטה הציבורי
ד"ר עליזה לביא, יפעת קריב - יו"ר כוח המשימה
פרופ' רבקה לזובסקי, ד"ר מייק נפתלי, שמואל סורק, ד"ר הרב יוסי איבס, מריה רדינסקי, זוהר נוימרק, ענת ליבנת (בהקמה...)
המטה המקצועי והמבצעי
דר. רוני ברגר, ג'סיקה שיימברג, מיכל דולב השימשוני, חנית חן, שריתה מאיה ממרוט, שרון זוהר, דינה לוטטי, שני נרדימון, מור כהן, שרון פרנקו אדמתי, מהנדסים ללא גבולות, נעמה גולדברג,  לא עומדות מנגד, אור אבו, רן זולטק.

מוזמנים למעקב ועדכונים

מבצע חילוץ והצלת ילדים ומשפחות יהודיות באוקראינה וסיוע לפליטים במדינה התבצע מתחילת המלחמה ועד סוף השבוע השני למלחמה. במסגרת המבצע עמותת-Tag International Development  , יחידת הסיוע ההומניטרי של טופז – ברית עולם (Topaz International Global Aid Unit ) ובשותפות עם ארגונים יהודיים באוקראינה, סייעו בחילוצם של ילדים , נשים ומשפחות יהודיות מערים ז'יטומיר, ניקולאייב וערים אחרות והעברתם למדינות גובלות (רומניה, מולדובה ופולין). במסגרת מבצע זו ניתן סיוע הומניטארי לפליטים יהודיים ולא יהודים כאחד.