מירמבה הינו מיזם חברתי להעצמת נשים מאוכלוסיות מוחלשות באוגנדה. המיזם התחיל בעקבות התנדבות של תמר, ענבר ושירלי, 3 נשים צעירות לאחר שירותם הצבאי באוגנדה, אפריקה. הן התנדבו עם נשים מקומיות ולימדו אותך מ״מ ואנגלית. ככול שעבר הזמן והכירו את הנשים יותר, הן הבינו שרובן חד הוריות, מחוסרות פרנסה והשכלה מלאה. הן ראו שהנשים מכינות עבודות יד יפייפיית והבינו שזה יוכל להיות פיתרון למצוקתם. משם נולד הרעיון להקים מיזם שיתן במה לעבודות ידן וכך הקימו את מירמבה.

הסיפור שלנו –


״התחלנו את מירמבה עם רעיון פשוט: להעצים נשים מאוכלוסיות מתפתחות על ידי מתן הזדמנות להשלמת הכנסה ביצירת פרטי אופנה שנשים יקנו.״

היינו נשים צעירות, השתחררנו לא מזמן מהצבא והחלטנו להתנדב ולטייל באוגדנה.

התנדבנו עם קבוצות נשים דרך 'פרויקט ברית-תן' לתקופה של שלושה חודשים. הכרנו ארץ מדהימה ביופייה, תרבות מרתקת ונשים חמות ונפלאות. הכרנו נשים פליטות מלחמה עם עבר לא פשוט. רובן היו חד הוריות, ללא השכלה ועבודה מספקת. חלקן אפילו בגיל שלנו! אולי לא הייתה להן השכלה מלאה, אך שמחת חייהן, תושייתן ומיומנותן הדהימה אותנו.

כל פגישה איתן הייתה מלווה חיבוקים, שמחה וריקודים. בנוסף כמובן לימוד של אנגלית, מתמטיקה ופעילות העצמה. ככול שהכרנו אותן יותר ונפתחנו אחת לשנייה, שמענו את סיפוריהן, הצלחתן וקשייהן.

ראינו שהנשים האלו מכינות תכשיטים מדהימים בטכניקת נייר מגולגל, ותאהבנו! קנינו לעצמינו, למזכרות למשפחה וחברות. ואז זה פגע בנו, כמו מכת ברק – לנשים האלו יש מיומנות, אך צריכות שוק. אנחנו יכולות לשווק להן את המוצרים. ביחד נוכל להקים מיזם להעצמת נשים מאוכלוסיות מתפתחות!

נשמע פשוט נכון? לא העלינו על דעותינו שזה תחילה של מסע הכי מפחיד, מרגש ומטורף שנחווה.

לא ידענו שום דבר על פתיחת עסק/עמותה. הימים שלנו נהיו מלאים בלמידה על ניהול עסק, שיווק, עיצוב ופיתוח בינלאומי. גילינו שני דברים. דבר ראשון, היינו נחושות שהמוצרים יהיו טרנדים ויפים, שנשים באמת ירצו לקנות אותם! דבר שני, חשוב לנו שהסיפור יהיה בקדמה. שיכירו את הסיפור של הנשים, יזדהו איתן ויתרגשו לקחת חלק במהלך חוצה יבשות של העצמת נשים ופיתוח בינלאומי לצמצום פערי עוני בעולם.

מאז פתחנו במסע לגיוס המוני כדי לגייס סכום התחלתי להתנעת את המיזם. בעזרת 603 אנשים נפלאים ורחבי לב הצלחנו לעשות זאת. הזמנו מאות מוצרים מהנשים. במקביל תמר, אחת היזמות טסה שוב לאוגנדה כדי לפתח ולעצב מוצרים עם הנשים, ללמוד עליהן עוד וליצור מערך תפעול בשיתוף מרכז 'ברית-תן.' הצטרפנו לעמותת 'טופז ליזמות וחדשנות חברתית', חממה ליזמות. עשינו מגוון אירועי מכירה במגוון פסטיבלים, ירידים ואפילו כנסים, בעזרת עשרות מתנדבים. קיימנו ערב השקה מרגש. מאז אנו ממשיכות לקיים אירועי מכירה בארץ. וכרגע הגיע הזמן לערוץ מכירה נוסף וחשוב – מכירה אינטרנטית!

אנו מאמינות שהמוצרים שאנו רוכשים צריכים לשקף את הערכים שלנו.

אנו מאמינות שבשיתוף פעולה אתכן, נוכל להיטיב את העתיד של הנשים האלו ואולי אפילו נשים נוספות בכל רחבי העולם.

תודה על הצטרפותך למסע שלנו!

באהבה רבה,

תמר, ענבר ושירלי

מוזמנים לשתף